Lata 50-te powróciły: Park Hotel w Pradze

Seriale telewizyjne mają niezwykły wpływ na mody. Zakończony po 8 latach Mad Men przypomniał nam o latach 50-tych i 60-tych tak skutecznie, że cała formuła projektowania wnętrz z tamtego czasu powróciła.

Na tym blogu pokazuję to co lubię, ale akurat ten projekt podoba mi się tylko momentami. Trudno nie podziwiać pięknego panoramicznego widoku na zdjęciu tytułowym i kilku detali np. boksów z internetem (pomijając już ich niefunkcjonalność) i ogólnie prostoty. Całość jednak mrozi chłodem, open space w restauracji przypomina gościom koszmar ich codzienności w pracy, gdzie każdy jest pilnowany przez drugą mrówkę i oglądanie porno jest niemożliwe.

Ten dojmujący brak intymności przypomina mi trochę wnętrza Wersalu Ludwika XV, szerokie, pompatyczne, puste. Po nim przyszedł Lui XVI który wolał zaciszne buduary. Panie Pompadour, du Barry i inne starletki tamtych czasów także. W tych wnętrzach były bardziej rozmowne, otwarte i wykazywały więcej towarzyskiej inicjatywy.

Moda na wnętrza bardzo się zmienia jak projektować to zmyślą o tym co dopiero będzie.

Aha jeszcze jedno te czarne krzesełka projektu małżeństwa Eames-ów. Nie dajcie sobie opowiadać projektantom, że są super cool. To znaczy są, ale to jak z Mini w Londynie, był super cool, dopóki producent nie strzelił sobie w stopę sprzedając 1000 szt. jednej z firm taksówkowych. Z dnia na dzień kultowy gadżet został zdegradowany swoją wszędobylskością. Tak samo jest z tymi krzesełkami, każdy projektant chce je wstawiać gdzie popadnie. Może by tak zaprojektować własne?

Park-Hotel-Prague-by-Studio-Gad-Prague-Czech-Republic-03

Park-Hotel-Prague-by-Studio-Gad-Prague-Czech-Republic-04

Park-Hotel-Prague-by-Studio-Gad-Prague-Czech-Republic-05

Park-Hotel-Prague-by-Studio-Gad-Prague-Czech-Republic-06

Park-Hotel-Prague-by-Studio-Gad-Prague-Czech-Republic-07

Park-Hotel-Prague-by-Studio-Gad-Prague-Czech-Republic-08

Park-Hotel-Prague-by-Studio-Gad-Prague-Czech-Republic-09

Park-Hotel-Prague-by-Studio-Gad-Prague-Czech-Republic-10

Komentarze