Polski Hak w Gdańsku

Właściciel terenu na Polskim Haku planuje wybudować na nim wysoki na 170 metrów wieżowiec i centrum kongresowe. Na razie szuka partnerów, którzy chcieliby wziąć udział w przedsięwzięciu. To kolejny powrót do projektu, o którym rozmawia się co najmniej od siedmiu lat.

 

1392175 Działkę na Polskim Haku warszawski deweloper Eco Classic kupił w marcu 2012 roku. Od tego czasu firma przygotowała wizję zabudowy tego terenu. Jej głównym elementem jest wieżowiec o wysokości 170 metrów.

Na 45 piętrach budynku znaleźć miałyby się zróżnicowane funkcje:11_ph-view4
– piętra od 1 do 6 spa z centrum medycznym
– piętra od 7 do 17 – powierzchnie biurowe
– piętra od 18 do 30 apart hotel
– piętra od 31 do 45 – hotel z 220 pokojami, z których roztaczałby się widok na aglomerację wraz z plażami oraz widok na Hel.
– na ostatnich piętrach budynku w części „ostro zakończonego” zwieńczenia bryły powstać miałaby restauracja, która byłaby również punktem widokowym.
– w drugim budynku, o tej samej wysokości co podstawa wysokościowca, na piętrach od 1 do 6 miałoby powstać centrum kongresowe.
Projekt dla firmy Eco Classic przygotowała trójmiejska pracownia KD Kozikowski.  Warunkiem rozpoczęcia budowy wieżowca jest wcześniejsze umocnienie nabrzeży Polskiego Haka. Choć nabrzeża w śródmieściu Gdańska są sukcesywnie wzmacniane, nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace na Polskim Haku. Realizowany jest drugi etap remontów nabrzeży. Trzeci etap przewiduje cztery projekty, ale nie ma wśród nich samego cypla Polskiego Haka. Trwają rozmowy na temat takiej inwestycji, także z właścicielem tego terenu. Oprócz zdewastowanych nabrzeży, problemem jest także dojazd na Polski Hak. Dziś jest on możliwy tylko od strony Długich Ogrodów: wąskimi uliczkami i ostatecznie wąską i zdegradowaną ulicą Sienna Grobla. Konieczne byłoby więc wydłużenie ulicy Nowej Wałowej wraz z przeprawą pod Motławą. Miasto ma to w planach, jednak oczekuje finansowego zaangażowania tych inwestorów, w których interesie leży powstanie takiej drogi. Dopóki nie będzie jasne, kto zaangażuje się w finansowanie budowy drogi wraz z tunelem, nie ma co marzyć o rozpoczęciu budowy wieżowca.

Charakterystyka obiektu:11_ph-view5

pow. działki – 19200 mkw. – pow. całkowita kompleksu 65900 mkw, w tym:

Budynek A – część hotelowa 9500 mkw. (220 pokoi), apart – hotel 11000 mkw., biura 10250 mkw., komunikacja z lobby 9900 mkw.

 

Budynek B – sale konferencyjne (5000 mkw.), przestrzeń wspólna i wystawiennicza (7800 mkw.), biura będące częścią centrum kongresowego (1300 mkw.), cześć handlowa i restauracyjna (500 mkw.).

Komentarze